Kaip Veikia Internetas Pasaulyje ir Lietuvoje

Greičio matuoklė > Interneto Istorija

internetas pasulyje

Daugelis mūsų kasdien jungia kompiuterius, telefonus, naršo juose, bendrauja, ieško informacijos, galiausiai, dirba. Turbūt sutiksite, kad šiais laikais internetas yra svarbus kaip oras, kadangi kasdienybė be jo taptų ne tik mažiau informuota, tačiau ir sudėtingesnė.

Grįžti į laikus, kai apie internetą buvo kalbama nedrąsiai ir kuriamas vietinis tinklas atrodė kaip mistika – būtų sunku daugeliui ir tikrai retas pagalvoja apie tai, kad visai neseniai žmonės gyveno be šio pasaulinio tinklo, kuris šiuo metu vos kelių mygtukų paspaudimu sujungia visą pasaulį.

Kas yra internetas?

Apibūdinti interneto veikimą technine kalba nėra paprasta, kadangi ryšio linijos, kurias sujungia kompiuterių tinklai – neapčiuopiamos. Internetas veikia kelių protokolų pagalba, kurie užtikrina, kad keitimasis informacija – bus sklandus.

Žemiausio lygio yra naudojami IPv4 ar IPv6 protokolai, kurie kiekvienam kompiuteriui sukuria unikalų IP adresą, kuris ir padeda mus identifikuoti virtualioje erdvėje. Aukštesniuose lygiuose naudojami TCP/IP ir UDP bei SMTP arba FTP protokolai, kurie dažniausiai reikalingi valstybinėms institucijos, juos naudoja tokie organai kaip FTB.

Prisijungęs prie pasaulinio tinklo W(orld) W(ide) W(eb), tai yra, WWW – žmogus gali siųsti(s) failus, dalyvauti diskusijose, skaityti, naršyti ir ieškoti informacijos, bendrauti, naudotis socialiniais tinklais ir t.t.

Tai yra galimybė būti visuomenės dalimi net ir tada, kai esate namuose vienas. Galiausiai, internetas buvo kurtas tam, kad padėtų sutaupyti žmogui laiko. Tačiau kaip jūs gebate išnaudoti jo galimybes?

Interneto atsiradimo istorija

Nors prie interneto kūrimo bei puoselėjimo prisidėjo labai daug žmonių, tačiau pradininku, interneto tėčiu yra laikomas Timas Bernersas-Lee. Tai yra britų mokslininkas, kuris 1989 m., dirbdamas CERN – sukūrė pirminį WWW modelį, kuris sujungė skirtingus kompiuterius į vieną tinklą. Pagrindinė kuriamo interneto idėja buvo sujungti besivystančias kompiuterių, duomenų tinklų ir hiperteksto technologijas į vientisą, galingą ir lengvai naudojamą pasaulinę sistemą, kurią galėjo pasiekti kiekvienas vartotojas iš bet kurios vietos, tai yra tuomet, kai yra prisijungęs į tinklą.

Atsiradęs pirminis prototipas labai greitai plito, įsitraukė dar daugiau mokslininkų, kurie kartu bandė kurti pasaulį apjungiančią erdvę, kurioje gali kiekvienas atsirasti vis tik kelių mygtukų paspaudimu.

1989 m. antroje pusėje jau buvo pasiektas net 130 000 interneto mazgų skaičius, kuris leido paprasčiau keistis informacija, 1990 metų pabaigoje tinklas sujungė 313 000 interneto mazgų ir skaičiai kasdien augo vis labiau.

1991 m. duomenimis – pasaulyje jau buvo pagaminta daugiau nei 65 mln. asmeninių kompiuterių, kurių daugelis buvo sujunkti į tinklą. Taigi, juokais sakoma, kad poreikis turėti internetą plito kaip virusas, kuris įtraukė ne tik verslus, tačiau ir pavienius žmones norinčius gyventi išmaniai.

Internetas Lietuvoje

Lietuva prie pasaulinio tinklo prijungė atgavusi nepriklausomybė, tai yra 1991-ais metais. Pirmasis bandymas jungtis prie www įvyko Matematikos ir informatikos institute, Vilniuje. Kanalo mazgas buvo įrengtas LMA Matematikos ir informatikos institute, o antena, kuri turėjo padėti palaikyti ryšį – ant Lietuvos Aukščiausiosios Tarybos pastato stogo.

Patys pirmi interneto žingsniai Lietuvoje buvo nedrąsūs, gal net kuklūs, tačiau šiuo metu galime didžiuotis, kad turime vieną greičiausių ryšių ne tik Europoje, tačiau ir visame pasaulyje. Ir kai .lt pašto pradžia buvo atverta 1992-ais metais, niekas tada dar nežinojo, kad ne tik naršysime taip greitai, tačiau ir rodysime pasauliui pavyzdį – kaip reikia užtikrinti greitą interneto sklaidą.