Kas Yra VPN ir Kam Jis Naudojamas

Kas yra VPN?

VPN trupinys reiškia „Virtualų privatų tinklą“. Tai yra interneto duomenų srauto šifravimo paslauga, kuri padeda paslėpti Jūsų tapatybę virtualioje erdvėje.

Geriausi VPN Tiekėjai

Kokia VPN nauda?

VPN tikslas yra suteikti Jums daugiau anonimiškumo virtualioje erdvėje. Privatumas itin svarbus naršant prisijungus prie viešo Wi-Fi tinklo ir panašiais atvejais. Jeigu Jūsų kompiuteryje bus įjungtas VPN – nei interneto tiekėjas, nei naršyklės savininkas neturės galimybės matyti Jūsų duomenų bei veiksmų, kurie yra atliekami.

VPN naudų – daug. Aptarsime pačias pagrindines.

  • Daugelį naršytojų erzina reklamos. Naršant per VPN – jų kiekis, tikėtina, bus mažesnis, kadangi galėsite išvengti suasmenintų reklamų, kurios yra skirtos būtent Jums (remiantis Jūsų naršymo istorija).
  • Žinoma, virtualus privatus tinklas taip pat suteikia ir didesnį saugumo lygį. Kenkėjiški puslapiai, kuriuose yra virusai ir kiti dirgikliai – nebefiksuos Jūsų „buvimo vietos“ ir negalės prieš Jus panaudoti duomenų bei naršymo istorijos. Šiais laikais, kai yra tiek daug internetinių sukčių – tai yra itin svarbu.
  • Naudoti VPN taip pat patartina ir tokiu atveju, kai naršote prisijungęs prie viešo Wi-Fi: mieste, bibliotekoje prekybos centruose… Naudojantiems viešuoju ryšiu – Jūsų įrenginys ir tuo pačiu jame esantys duomenys tampa kur kas lengviau pasiekiami kenkėjiškiems programeriams.
  • VPN suteikia galimybę be tik šifruoti duomenis, tačiau ir naršyti anonimiškai.

VPN galimybės plečiasi, tad natūralu, kad atsiranda ir daugiau privalumų, kurie skatina išbandyti šią programinę įrangą. Visgi, kad ir kiek daug naudų – svarbiausia yra pagrindinis VPN privalumas, tai yra, saugumas.

Kaip veikia VPN?

VPN veikimo principas yra gana paprastas. Nusprendus, kad norisi naršyti privačiau – Jūsų darbas yra tik rasti patikimą paslaugos tiekėją, užsisakyti prenumeratą, atsiųsti programinę įrangą, pasirinkti norimą serverio vietą ir naršyti ramiai.

Trumpai aptarsime VPN veikimo etapus.

1.     Virtualaus privataus tinklo programinė įranga identifikuoja Jūsų naudojama interneto srautą.

2.     Duomenys yra siunčiami į VPN serverį.

3.     VPN serveris priima informaciją ir ją iššifruoja, tai yra, padaro ją vėl suprantama.

4.     Iššifruotas srautas, serverio pagalba, yra siunčiamas į internetą.

5.     Interneto srautas yra perduodamas į VPN serverį.

6.     Ten – užšifruojamas ir siunčiamas naršytojui per saugų ryšį.

7.     Asmens kompiuteryje esantis VPN serveris tą informaciją iššifruoja ir naršytojas ją peržiūri.

Visgi, naršant – veikimo etapai Jums neturėtų būti svarbūs. Esminis dalykas – naršyti greitai ir tuo pačiu būti ramiu, kad Jūsų duomenys lieka apsaugoti. Tai ir gali užtikrinti VPN.

Ar VPN yra saugus?

VPN padeda Jums būti kur kas saugesniu virtualioje erdvėje. Tačiau kai kuriems paslaugos naudotojams kyla klausimas, ar VPN serveriai į kuriuos duomenys yra nukreipiami – taip pat saugūs? Juk paslaugos tiekėjas mato Jūsų veiksmus virtualioje erdvėje.

Labai svarbu rasti tą paslaugos tiekėją, kuris yra patikimas, su kuriuo sudarote apgalvotą sutartį. Ir nors paslaugos tiekėjams tikrai nerūpi Jūsų elgsena virtualioje erdvėje ir jie dažnai net neturėtų laiko sekti tam tikrų žmonių naršymo įpročius, visgi, pasikartosime, kad detali ir apgalvota paslaugos teikimo sutartis, kuri užtikrina konfidencialumą, dažniausiai nuramina.

Deja, labiausiai nukenčia tie, kurie naudojasi nemokamų VPN tiekėjų paslaugomis. Pasitaiko atvejų, kai tokie „verslininkai“ parduoda savo klientų duomenis reklamos įmonėms. Nerizikuokite ir atsakingai rinkitės VPN tiekėjus su kuriais bendradarbiausite.

Taip pat netikėkite mitu, kad VPN naudojimas gali sulėtinti Jūsų interneto ryšį. Taip nenutiks jeigu rinksitės atsakingai paslaugos tiekėją. Daugelis jų informuoja apie siūlomus VPN paslaugos greičius.

Ar naudotis VPN yra legalu?

Anonimiškumas internete tikrai nėra nuodėmė. Kai kurie galvoja, kad neidentifikavus asmens – internetas tampa kur kas patrauklesne erdve nusikaltimams daryti. Priešingai, nes VPN yra ne tik geras naršymo būdas, tačiau ir labai rekomenduotinas pasirinkimas kiekvienam, kuris nori jaustis saugius virtualioje realybėje.

Europos Sąjunga pasisako už tai, kad VPN naudoti verta. Natūralu, kad ir Lietuvoje – jis yra galimas ir rekomenduotinas. Taip, prisijungus prie VPN galima bandyti atlikti neteisėtus veiksmus. Tačiau jie, kaip ir su VPN ir be jo, kaip ir virtualioje realybėje, taip ir tikroje – negalimi ir nusikaltus yra daug priemonių nusižengėliui rasti. Žinoma, kinta ir nusikaltimo lygis. Jeigu VPN bus naudojamas amerikietiškojo Netflix žiūrėjimui – problemų kilti neturėtų. Tačiau jeigu su šia programine įranga bandysite atsisiųsti failus, kurie yra saugomi autorinių teisių, deja, galite sulaukti atsakomųjų veiksmų. Visgi, dažniausiai ir VPN paslaugos tiekėjai nesaugo savo klientų duomenų, tad jeigu teisėsauga jų paprašys, tikėtina, kad niekas negalės suteikti apie naršytoją informacijos. Visgi, atminkite, kad VPN tikslas yra kurti saugų virtualų „pasaulį“, o ne užsiimti nelegalia veikla.

Naudojami VPN protokolai

Tam, kad VPN galėtų naudoti užšifruotą ryšį – reikalingi įvairūs protokolai. Jų tikslas yra garantuoti, kad kiti asmenys negalėtų peržiūrėti Jūsų duomenų.

Žemiau išvardinsime dažniausiai naudojamus VPN protokolus.

1.     OpenVPN yra vienas dažniausiai naudojamų protokolų. Tai yra atviro kodo protokolas, kurio šifravimui naudojami OpenSSL ir SSLv3/TLSv1 protokolai.

2.     IKEv2 / IPsec protokolas dažniausiai naudojamas naršant per mobiliuosius įrenginius, kadangi džiugina greitu prisijungimo prie tinklų privalumu. Šis protokolas yra pagrįstas IPSec.

3.     IPSec / L2TP yra įmontuotas į daugelį operacinių sistemų. Protokolo kombinacija apima IPsec, kuris teikia šifravimą ir  L2TP – jungtį.

4.     Softether yra skirtingose platformose veikianti atviro kodo programa.

5.     WireGuard – ne taip plačiai žinomas, kadangi dar gana naujas protokolas. Jis yra efektyvesnis nei OpenVPN ir IPsec, tačiau ne iki galo išbaigtas, vis dar tobulinamas kūrėjų.

6.     PPTP – pats seniausias protokolas. Visgi, jame yra nemažai saugumo spragų. Dėl to jis, žinoma, yra nerekomenduojamas.

Jų yra ir daugiau, tad detaliai domintis – visada rasite daugiau arba mažiau giriamų, kurie vertesni naudojimo, o kuriuos verta pamiršti.

TOP VPN tiekėjai

Pasikartosime, kad VPN tiekėjo pasirinkimas reikalauja laiko. Svarbu rasti tuos, kurie teikia ne tik patrauklios kainos, tačiau ir geros kokybės paslaugas. Būtinai kuo detaliau įsiskaitykite į paslaugų teikimo sutartis.

Jeigu ieškote kokybės ir patogumo – siūlome Surfshark arba NordVPN.

Surfshark programinė įranga yra orientuota į teigiamą vartotojo patirtį. Greitas ir paprasta diegimas, kuris nereikalauja nei žinių, nei detalesnio domėjimosi veikimu – džiugina. Surfshark suteikia galimybę Jums saugiai naršyti internete, daugeliui patinka, kad galėsite žiūrėti laidas, filmus ir serialus per amerikietišką Netflix platformos versiją. Surfshark programinė įranga dažnai rekomenduojama pradedančiajam VPN vartotojui. Tiesa, tinka ir tam, kuris jau labai daug metų naudojasi šiuo papildomu saugumo įrankių internete. Daugeliui patinka, kad užsisakius paslaugą per 30 dienų galima pinigų grąžinimo garantija, taigi, galėsite išbandyti ir įvertinti, ar paslauga patenkina Jūsų poreikius, ar ne.

Dar vienas dėmesio vertas VPN tiekėjas yra NordVPN. Jis dažniausiai minimas kaip vienas geriausių pasirinkimų tokiu atveju, kai reikia ir saugumo, ir norisi apeiti įvairias cenzūros blokadas. NordVPN yra vienas populiariausių pasirinkimų visame pasaulyje. Jūsų patogumui NordVPN klientų aptarnavimo skyrius labai operatyviai reaguoja į kiekvieną kliento užklausą ir tai bene yra viena svarbiausių priežasčių, kodėl ši programinė įranga yra taip vertinama. Galiausiai, NordVPN programinė įranga yra pigi ir užsisakius vieną paslaugą, tai yra, esant vienu abonementu – galite VPN naudoti net 6 skirtinguose įrenginiuose. Galiausiai, kaip ir Surfshark atveju galima per 30 dienų atgauti pinigus, jeigu paslauga – netinka.

VPN yra puiki galimybė jaustis kur kas saugesniu virtualioje erdvėje. Pasinaudokite ja ir kurkime saugų internetą kartu.